решебник по английскому spotlight 8 биболетова 2 класс решебник решебник 1 4 класс read article решебник задач чертова

 

 

 

 

Најнови огласи

DB function failed with error number 1146
Table 'srcezazi_srce.srce_adsmanager_config' doesn't exist SQL=SELECT * FROM srce_adsmanager_config
Рецепти
Равиоли со сос од јаткасти плодови

За четири лица потребно е:
2 пакувања равиоли (по можност, без јајца), 1 тегличка мајонез без јајца, 1 главица кромид, 100 мл вода, 100г здробени или исечкани јатки по избор (индиски ореви, бадеми, лешници), малку бело вино, сол, бибер (свежо сомелен)

Read more...
 
Колачиња од сончоглед
Потребно е:
Семки од сончоглед, кромид, билки (магданос, мајоран), едно јајце, мускатно оревче, билна сол, зачин за шницли, сос од домати,евентуално минерална вода.
Read more...
 
Вегетаријански Bolognese
За 4-6 лица потребно е:
500г шпагети, 150г кромид, 2 чешниња лук, 150г лупени сончогледови семки, 650 г домати претворени во пире, половина чајно лажиче сомелен ким, сол, бибер (свежо сомелен), 3 лажици маслиново масло, оригано, 5 лажици ситни ронки од леб, 2 лажици маслиново масло.
Read more...
 
Сарми со ореви во листови од лоза

Потребно е:
300 гр.ориз, 100гр.сецкани ореви, праз (или кромид по желба), млади листови од лоза, вегета, црвен пипер, црн пипер, вода.

А се прави вака:
Лисјата од лоза се обаруваат во топла вода. Се пржи настрана исечканиот праз, се додава оризот и тој се пропржува. Се додава вегета и црн пипер, се вади од оган и се додаваат сечканите ореви. Вака подготвената смеса сега се завиткува во обарените листови од лоза, правејќи

Read more...
 


Organization for the protection of animals and the environment, “A HEART FOR THE ANIMALS“
P.Box 420, 1000 Skopje,R.Macedonia
tel. ++389 (0)2 53 11 432
cell. ++ 389 (0)75 800 765

email: info@srcezazivotnite.org.mk