решебник по английскому spotlight 8 биболетова 2 класс решебник решебник 1 4 класс read article решебник задач чертова

 

 

 

 

Најнови огласи

DB function failed with error number 1146
Table 'srcezazi_srce.srce_adsmanager_config' doesn't exist SQL=SELECT * FROM srce_adsmanager_config
Рецепти
Ravioli alla salsa di noci
There are no translations available.

Ingredienti per 4 persone:

Due confezioni di ravioli (preferibilmente  senza le uova), 1vasetto di maionese senza le uova, un bulbo di cipolla, 100 ml d’acqua, 100 grammi di noci (noci d’India, mandorle, nocciole), un po’ di vino bianco, sale, pepe (macinato fresco)

 

Leggi tutto...
 
I dolci al girasole
There are no translations available.

Ingredienti:

Semi di girasole, cipolla, erbe (prezzemolo, maggirana), un uovo, noce moscata, sale vegetale, condimenti per le scaloppini, salsa di pomodoro, eventualmente anche acqua minerale

Leggi tutto...
 
Вегетаријански Bolognese
За 4-6 лица потребно е:
500г шпагети, 150г кромид, 2 чешниња лук, 150г лупени сончогледови семки, 650 г домати претворени во пире, половина чајно лажиче сомелен ким, сол, бибер (свежо сомелен), 3 лажици маслиново масло, оригано, 5 лажици ситни ронки од леб, 2 лажици маслиново масло.
Leggi tutto...
 
Сарми со ореви во листови од лоза

Потребно е:
300 гр.ориз, 100гр.сецкани ореви, праз (или кромид по желба), млади листови од лоза, вегета, црвен пипер, црн пипер, вода.

А се прави вака:
Лисјата од лоза се обаруваат во топла вода. Се пржи настрана исечканиот праз, се додава оризот и тој се пропржува. Се додава вегета и црн пипер, се вади од оган и се додаваат сечканите ореви. Вака подготвената смеса сега се завиткува во обарените листови од лоза, правејќи

Leggi tutto...
 


Здружение за заштита на животните и животната средина “СРЦЕ ЗА ЖИВОТНИТЕ“
п.фах 420, 1000 Скопје, Република Македонија
тел. ++389 (0)2 53 11 432
моб. ++ 389 (0)75 800 765

email: info@srcezazivotnite.org.mk