решебник по английскому spotlight 8 биболетова 2 класс решебник решебник 1 4 класс read article решебник задач чертова

 

 

 

 

Најнови огласи

DB function failed with error number 1146
Table 'srcezazi_srce.srce_adsmanager_config' doesn't exist SQL=SELECT * FROM srce_adsmanager_config
Сарми со ореви во листови од лоза

Потребно е:
300 гр.ориз, 100гр.сецкани ореви, праз (или кромид по желба), млади листови од лоза, вегета, црвен пипер, црн пипер, вода.

А се прави вака:
Лисјата од лоза се обаруваат во топла вода. Се пржи настрана исечканиот праз, се додава оризот и тој се пропржува. Се додава вегета и црн пипер, се вади од оган и се додаваат сечканите ореви. Вака подготвената смеса сега се завиткува во обарените листови од лоза, правејќи

сарми во вид на срценца. Сармите се редат во тенџере, во кое претходно дното му се покрива со малку обарени листови од лоза. Откако ќе се завиткаат сите сарми и ќе се постават во тенџерето се прави запршка. Запршката се прави на следниов начин: Се загрева малку масло, и се додаваат две лажици црвен пипер. Кога запршката за кратко време ќе биде готова се става (дотура) врз готовите сарми. Сармите се покриваат одозгора со малку обарени листови од лоза, а најпосле и со една порцеланска чинија за да ги притисне сармите кон внатрешноста и да не лебдат кон површината на тенџерето. Се налева вода (над чинијата да има околу 4 сантиметри вода) и се става на тивок оган да се вари 2 часа.

 
Здружение за заштита на животните и животната средина “СРЦЕ ЗА ЖИВОТНИТЕ“
п.фах 420, 1000 Скопје, Република Македонија
тел. ++389 (0)2 53 11 432
моб. ++ 389 (0)75 800 765

email: info@srcezazivotnite.org.mk