решебник по английскому spotlight 8 биболетова 2 класс решебник решебник 1 4 класс read article решебник задач чертова

 

 

 

 

Најнови огласи

DB function failed with error number 1146
Table 'srcezazi_srce.srce_adsmanager_config' doesn't exist SQL=SELECT * FROM srce_adsmanager_config
Вегетаријански Bolognese
За 4-6 лица потребно е:
500г шпагети, 150г кромид, 2 чешниња лук, 150г лупени сончогледови семки, 650 г домати претворени во пире, половина чајно лажиче сомелен ким, сол, бибер (свежо сомелен), 3 лажици маслиново масло, оригано, 5 лажици ситни ронки од леб, 2 лажици маслиново масло.

А се прави вака:
Кромидот и чешнињата лук се лупат, ситно се сечкаат и се динствуваат во 3 лажици маслиново масло до стаклест изглед. Сончогледовите јатли крупно се раскршуваат со миксер или со дебело сукало и кратко се динствуваат со кромидот и лукот. Во тоа се додава пирето од домати. Се зачинува со оригано, сол и бибер и сето се остава да се вари на слаб оган околу 20 минути. За тоа време се варат шпагетите во доволно силно вриечка вода “al dente“. Се оставаат шпагетите добро да се исцедат. Во тава се запржуваат ронките леб во маслиново масло дозлатнокафена боја. Шпагетите се редат на чинии, преку нив се прелева
 
Здружение за заштита на животните и животната средина “СРЦЕ ЗА ЖИВОТНИТЕ“
п.фах 420, 1000 Скопје, Република Македонија
тел. ++389 (0)2 53 11 432
моб. ++ 389 (0)75 800 765

email: info@srcezazivotnite.org.mk