решебник по английскому spotlight 8 биболетова 2 класс решебник решебник 1 4 класс read article решебник задач чертова

 

 

 

 

Најнови огласи

DB function failed with error number 1146
Table 'srcezazi_srce.srce_adsmanager_config' doesn't exist SQL=SELECT * FROM srce_adsmanager_config
Колачиња од сончоглед
Потребно е:
Семки од сончоглед, кромид, билки (магданос, мајоран), едно јајце, мускатно оревче, билна сол, зачин за шницли, сос од домати,евентуално минерална вода.

Приготвување:
Семките од сончоглед фино се сомелуваат. Кромидот ситно се сечка, кратко се динствува со свежи билки, се додаваат сомелените сончогледови семки, јајцето, солта, зачините и се прави еластично тесто (ако е потребно) со минерална вода, се формираат колачиња (крукчиња), кратко се зовриваат во сос од домати и се оставаат извесно време во него да стојат. Тркалестите колачиња може да се преиначат, направат порастресити и развлечат и со наквасени сомелени зелени зрна од жито, или со наквасен леб или погача. Кон ова: хељда, ориз, или салата.
 
Здружение за заштита на животните и животната средина “СРЦЕ ЗА ЖИВОТНИТЕ“
п.фах 420, 1000 Скопје, Република Македонија
тел. ++389 (0)2 53 11 432
моб. ++ 389 (0)75 800 765

email: info@srcezazivotnite.org.mk