решебник по английскому spotlight 8 биболетова 2 класс решебник решебник 1 4 класс read article решебник задач чертова

 

 

 

 

Најнови огласи

DB function failed with error number 1146
Table 'srcezazi_srce.srce_adsmanager_config' doesn't exist SQL=SELECT * FROM srce_adsmanager_config
Равиоли со сос од јаткасти плодови

За четири лица потребно е:
2 пакувања равиоли (по можност, без јајца), 1 тегличка мајонез без јајца, 1 главица кромид, 100 мл вода, 100г здробени или исечкани јатки по избор (индиски ореви, бадеми, лешници), малку бело вино, сол, бибер (свежо сомелен)

А се прави вака:
Кромидот се лупи, се сечка ситно и заедно со парченцата јатки се запржува во масло, па се остава настрана. Мајонезот се разредува со вода и се остава кратко да зоврие. По желба се подобрува со малку бело вино. Таквиот сос добро се меша со кромидот и јатките и се остава кратко да зоврие. По желба се подобрува со малку бело вино. Таквиот сос добро се меша со кромидот и јатките и се остава кратко да зоврие. Равиолите се варат во зовриена солена вода, според упатството за употреба, а потоа внимателно се вадат од водата. Се поставуваат на чинии и се прелеваат со сосот.

 

 

 
Здружение за заштита на животните и животната средина “СРЦЕ ЗА ЖИВОТНИТЕ“
п.фах 420, 1000 Скопје, Република Македонија
тел. ++389 (0)2 53 11 432
моб. ++ 389 (0)75 800 765

email: info@srcezazivotnite.org.mk